Sizler için su tesisatı ile ilgili bize sıkça sorulan soruları sizler için bir araya getirdik.


Su kaçağı nasıl tespit edilir?

Su kaçağı termal kamera, su kaçağı bulma cihazı gibi profesyonel cihazlarla tespit edilir. Bu cihazlar pahalı cihazlardır ve profesyonel kişiler tarafından kullanılması gerekir. Su kaçağı bulma işi ile uğraşan tesisatçılar geldiğinde su kaçağı tespit cihazı kullanıp kullanmadıklarını sormalısınız.


Su faturası neden fazla gelir?

Su faturanızın fazla gelmesinin nedeni binanızdaki bir su kaçağı olabilir. Fazla miktarda gelen su faturalarını azaltmak için su kaçağı tespiti yaptırmanız ve gerekli ise tamir ettirmelisiniz. Böylece su faturalarınız önemli bir meblağda aşağı çekilecektir.


Üst kattan neden su damlar?

Üst kattan damlayan suyun 2 sebebi olabilir. Bunlardan biri borularda su kaçağı olmasıdır. Bu durumda üst kat komşunuzun profesyonel bir ekip çağırarak su kaçağı tespiti yaptırması ve sorunu çözmesi gerekir. Diğer ihtimal de lavabo tıkanıklığıdır. Üst katta lavabolar tıkanmış ve gider duvara sızıntı yapıyor olabilir. Bu durumda da yine üst komşunuzun tıkanıklık açma konusunda tecrübeli bir tesisatçı bulup gerekli tamirat işlerini yaptırması gerekir.

Tıkanıklık Kimyasalla Açılır mı?

Lavabo ve tuvalet tıkanıklıkları kimyasal asitler kullanılarak da açılabilir fakat dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta vardır. Kullandığınız kimyasalın tıkanıklığı açarken borulara zarar vermemesidir. Aksi takdirde tıkanıklık açma ücretinden çok daha fazla bir maliyetle karşılaşabilirsiniz.

Mutfak musluğu yeterince akmıyor. Neden Olabilir?

Mutfak musluğunun yeterinde akmamasının iki sebebi olabilir. Bunlardan biri, üst katta iseniz alk kattaki bina sakinleri suyu açtığında yeterli basınç kalmadığı için suyunuz az geliyor olabilir. Diğer neden ise suların kireçli olduğu bir bölgede yaşıyorsanız muslukların zamanla kullanılması sonucu kireçlenmiş olabilme ihtimalidir.